Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yosun Çorbası, herkes tarafından bilinen bir çorba türü değildir. Ancak birçok faydası vardır. Yosunun haşlaması veya kaynatması çocuklardaki kurtları döker. Dişleri kuvvetlendirir. Saç köklerini kuvvetlendirir. Bu çorba Kore'nin meşhur çorbalarından biridir. Yosun Çorbası bol mineralli ve vitaminlidir. Kore'de doğum yapan bayanlara içirilir. Doğum günlerinde de bu çorba yapılır. Bu yüzden çorbanın bir diğer adı da doğum günü çorbasıdır. Doğum sonrasında ve doğum günlerinde yosun çorbası Kore'de gelenek haline gelmiştir.


Yosun Çorbası İçin Gerekli Malzemeleri

  • 200 gram kuru yosun
  • 100 gram dana antrikot
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı susam yağı
  • Tuz
  • Soya Sosu

Yosun Çorbası Nasıl Yapılır?


Kuru yosunları ilk önce yirmi dakika ılık suda bekletin. Kuru yosunlar yumuşayınca yosunları küçük küçük doğrayın. Tavada önce etleri kavurun. Daha sonra yosunları, susam yağını koyun. İki sarımsağı küçük küçük doğrayın ve tavanın içine atıp soteleyin. Et ve yosunlar iyice kavurduktan sonra göz kararı soğuk su koyun. Orta ateşte suyun kaynamasını bekleyin ve ara ara karıştırın. Su kaynadıktan sonra kısık ateşe alın. Etler ve yosunlar iyice yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Ocağı kapamadan son olarak soya sosu seviyorsanız sadece soya sosu ya da tuzu seviyorsanız sadece tuz atabilirsiniz. Eşit olarak ikisinden de atabilirsiniz. Yanına sade pirinç pilavı yapabilirsiniz.

Yosun Çorbası hazır.

Afiyet olsun.

Yosun Çorbası Yorumları

soru

Tilmaç

24 Ağustos 2018 Cuma

Daha önce hiç duymamıştım. Eminim ki lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir çorbadır. Çorbanın yapı mı çok basit gibi yalnız kuru yosunu nereden bulabiliriz acaba?

Cevap yaz
cevap

Uğursan

26 Eylül 2018 Çarşamba

Kuru yosun geleneksel Asya mutfağının en çok kullanılan ürünlerinden birisidir. Kore ve Japon ürünleri satan marketlerde kuru yosun bulmak mümkündür.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yosun Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Yeşili Kullanım Alanları

Yosun Yeşili Kullanım Alanları

Yosun Önleyici Bakımı Nasıl Yapılır?

Yosun Önleyici Bakımı Nasıl Yapılır?

Sphagnum Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sphagnum Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Yosun Çeşitleri Türleri ve Özellikleri