Deniz Yosunu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deniz Yosunu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Deniz yosunu alerjisi, karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Deniz yosunu alerjisi yaşamı devam ettiren basit bir yapıya sahip olan bitki ya da benzeri ilkel canlılara verilen alerji ismidir. Su gibi bölgelerde yaşayan yosunlara alp ismi verilirken; karada yaşayan yosunlara ise kara yosunu ismi verilir. Kuru, soğuk, sıcak, nemli ortamlarda deniz olan her türlü ortamda çoğala bilme özelliği bulunur. Bu yosunlar pamuksu bir yapıya sahip olarak bulunurken; yığılarak büyürler. Çiçek ve yaprak şeklinde buluşmazlar. Yosunlar içerisinde klorofil bulunan sporlu bitkilerdir. Deniz yosunu alerjisi bağışıklık sisteminin alerjiye karşı vermiş olduğu tepkidir. Alerji görülen birinden diğer aile bireylerine de geçebilir. Deniz yosun alerjisi sıklıkla rastlanmayan şikâyetler arasında yer alırken; ciddi cilt problemlerine sebep olabilir. Genel olarak bu alerji şekli yaz aylarında ortaya çıkarken; tatil köylerinde ya da derinliği az olan su bölgelerde yüzme ihtiyacını karşılayan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Kişide kabarma ve kızarıklık olarak ortaya çıkar. Bu durum gerçekleştiği zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tahlillerin yapılması gerekir. Genel anlamda bu kızarıklık ve kabarmanın asıl sebebinin öğrenilmesi gerekir. Denizde bulunan yosunlara temas halinde meydana gelirken ciddi problemler ortaya çıkabilir. Erken teşhis çok önemlidir. Erken fark edilmezse ölüme kadar götürdüğü bilinmektedir.


Deniz yosunu alerjisinin belirtileri nelerdir?

  • Alerjinin belirtilerini bilmek oldukça zaman alabilir. Deniz yosunu alerjisi olan kişilerin Uzman hekimlerden yardım olması bu konu hakkında gerekli bilgiye sahip olması son derece önemlidir.
  • Deniz yosunu alerjisinin belirtileri arasında en önemli belirti bulunan ortamdır. Alerjiye yakalanan kişiye temas halinde ortaya çıkabilir. Buda şişlik ve kaşıntı ile devam eder.
  • Yosun alerjisinde bulunan ortam son derece önemlidir. Belirtileri arasında aşırı şekilde kızarma, şiddetli kaşıntı, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtilerle kendini belli eder. Böyle bulgular bulunan kişilerin vakit kaybetmeden muayene olması son derece önemlidir.
  • Erken tanı halinde gerekli tedavi ile deniz yosun alerjisinin geçmesi sağlanır.

Deniz yosunu alerjisinde tedavi nasıl yapılır?


Doktor kontrolünde alerjinin tedavisinde öncelikli olarak hastanın öyküsü dinlenir. Deniz yosunu alerjisine nerede yakalandığının belirtisi için denizde veya başka su alanlarında yosuna temas edip edilmediği öğrenilir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi süreci başlar. Uzman hekim sayesinde cilt ve kan testleri yapılarak deniz yosun alerjisinin ne derecede olduğu belirlenir. Ardından bağışıklık sistemine yapılan testler ile testinin sonucuna göre negatif yönde çıkması halinde uygulanacak tedavinin yolu saptanır. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından tedavi süreci başlar. Tedavi iki ayrı şekilde sağlanır. İlk tedavi şekli duruma sebep olan yosundan uzak durma şeklindedir. Kişinin yosun ile temas etmesini sağlayan bütün olgulardan uzak durması gerektiği anlatılır. Gerekli önerileri ile ilk tedavi şekli tamamlanırken; uygun ilaç kullanımı sağlanır. İkinci tedavide ise gerekli ilaç tedavileri uygulanarak deniz yosun alerjisinin şiddetli belirtilerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Böylelikle kişinin yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenirken; uygulanan tedavi yönteminde hastada bulunan alerjinin giderilmesi ile bundan sonra bu gibi ortamlardan uzak kalması gerektiği belirtilir. Tekrar edebileceği unutulmamalıdır.

Deniz Yosunu Alerjisi Yorumları

soru

Can Aktaş

16 Ağustos 2018 Perşembe

14 agustos 2018 tarihinde tatilimi geçirmekte olduğum Bodrum Gündoğan sahil sitesinde Deniz de yüzmekteydim, dubalara gelip tutundugum sırada karın bölgem dubalara çarptigi anda inanilmaz bir yanma hissetmek le, vucuduma baktigimda o bolgenin bir anda kizardigini gördüm. Kisa bir süre sonrda vucudumun o bölümünde kabarmalar oldu, inanilmaz bir aci ve yanma icerisindeydim. hemen eve gelerek duş başligini aldim ve yosunun değdiği karın bölgeme ( çok sıcak olmamak kaydi ile ) bir müddet su tutarak tedavi uyguladım. daha oncedende doktorun verdiği ve surekli kullandigim yanma ve kızarıklara iyi gelen bir krem sürdüm. Çok şükür agridan eser kalmadi. Ertesi günde bu uygulamayi yaptim. Bir iki ufak lekeler kalsada ağrı ve sızıdan kurtuldum.

Cevap yaz
cevap

Misafir

03 Eylül 2022 Cumartesi

Merhabalar ayni Durumu Suan bende yaşıyorum, tedavi için hangi krem kullandınız ismini yazabilir misiniz?

cevap

Serci

09 Eylül 2021 Perşembe

Bugün sabah ben de antalya manavgatta yüzerken dubalardaki iplere karın bölgem deydi. İple temas eden yerlerim yanmaya başladı, şuan kıpkırmızı ve yanma devam ediyor.

cevap

mücahit

08 Ağustos 2021 Pazar

suan bende de aynisi oldu antalya manavgatta denizin ortasindaki dubalara gittim sirtimi yasladip iplere dinlenmek icin 5 saniyede heryerimi kasinti ve yanma aldi yanma gecmedi 30 dk sonra sirtimda bolge bolge kizarlik lar oldu suan krem surdum dus aldim yosunlu iplere sokanmayin

soru

Oziyy

08 Ekim 2021 Cuma

Geçenlerde iskeleden atladım ve biranda başım döndü biraz sendeledim sanırım sabah kan şekerim düşük olduğu için böyle oldu ve iskelenin demir direğine sarıldım o anda çünkü çok başım dönüyordu ve birkaç saniye sonra bacaklarım yanmaya başladı çok acı verdi eve gittim sıcak suyla yıkadım yine geçmedi üçgün oldu hala kızarıklar gitmedi kabarcıklar ve ara ara çok kaşınıyor sonrada acıyor kaşıdıkça. Denizde bile rahat yok heryer tehlike kaynıyor dikkat edin bence duba iskele direkleri ve iplere tutunmayın çok can yakıcı bir şey.

Cevap yaz
cevap

gökan i

04 Eylül 2023 Pazartesi

iz kaldı mı

soru

Ayşe

17 Ağustos 2021 Salı

bende şuan aynı sıkıntıyı yasıyorum, gecen hafta Lara bölgesindeydik dubalardaki iplerde garip bir bitki vardı, farkında olmadan onlara sürtündüm nasıl bir yanma ve acı 3-4 saat sonra geçti, ama eve döndüğümden beri kaşıntı ve kabarıklık geçmedi, antibiyotikli krem kullanıyorum inşallah fayda eder, dubalardan ve iplerden uzak durun...

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yosun Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yosun Sabununun Sivilcelerde Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Sabununun Sivilcelerde Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Zehirli Yosun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zehirli Yosun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Deniz Yosunu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Deniz Yosunu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yosun Yeşili Kullanım Alanları

Yosun Yeşili Kullanım Alanları

Güncel

Deniz Yosunu Çeşitleri Nelerdir?

Deniz Yosunu Çeşitleri Nelerdir?