Su Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Su Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Su yosunu, mikroskop altında görülen tek hücreli türlerinden, metrelerce uzun dev deniz yosunlarına kadar giden farklı boyutlarda ve şekilde olan ilkel canlı türüdür. Bunlara alg adı da verilmiştir. Durgun sulardaki yeşil köpük birikintilerinde, denizde bulunan kaygan yapıdaki bitkilere kadar su yosunu yaşamımızın her alanında yer almaktadır. Ancak bunlar adı gibi sadece suyun içinde yaşamazlar. Ağaç gövdesinde, kayalıklarda, duvarda kısaca nem olan her yerde bu canlılar rastlayabilirsiniz. Kaplumbağa kabuklarında bile su yosunu yaşam sürebilir.

Su yosunu görüntü olarak bir bitkiye benzese de yaprakları, çiçekleri ve kökleri olmaz. Ancak yeşil renkte klorofil pigmentleri bulunur. Bunlar kendi besinini üretirler. Bazı türlerinde öteki renk maddeleri baskın olabilir. Bunlarda klorofil görünmez olabilir. Su yosunu renklerine göre de sınıflara ayrılır. Kırmızı, esmer, yeşil, altın su yosunu gibi adlandırılırlar. Kızıldeniz bazen kırmızımsı bir renk alır. Bunun nedeni denizdeki kırmızı su yosunlarından kaynaklanır. Fazla miktarda oldukları yerde böyle renklenmelere sebep olurlar. Üremeleri ise eşeyli ya da eşeysiz olabilir.


Su yosunu türleri


Su yosunu türlerinin çoğunluğu denizde yaşam sürer. Bunların en bilinenleri esmer su yosunudur. Bunlar genellikle sapla kayalara tutunur, üzerinde hava kesecikleri olur. Ayrıca yassı sert uzun organları vardır. Kesecikleri sayesinde su yüzeyine yakın alanlarda yüzerler. Bu su yosununun güneş ışığı sayesinde fotosentez yapmasını sağlar. Bu tür esmer su yosunları 6 metreden 65 metreye kadar uzayabilir. Okyanuslarda adeta sualtı ormanları oluştururlar. Yeşil su yosununun denizlerdeki türleri deniz marulu olarak bilinir. Deniz kıyısında, kayaların üzerindeki su yosunu marula benzer şekilde kıvırcık, yarı saydam yapıda, yeşil yapraklı ve incedir. Kırmızı su yosunu ise daha çok sıcak sularda yaşar. Oldukça alımlı ve zarif yapıda olurlar. Yassı, tüysü ve ipliksi türleri vardır. Bunların renkleri bünyelerinde olan renk pigmentlerine göre, kırmızı renkten maviye doğru değişir.


Su yosunu faydaları nelerdir?


Oldukça fazla sayıda yararı olan su yosunlarının en önemli etkileri deniz yaşamındaki olumlu faydalarıdır. Su yosunu bir yandan fotosentez yaparak kendi besinini üretmekte, bir yandan da bu yolla suya oksijen vermekte, denizlerdeki karides, deniz anası gibi canlıların beslenmesinde etkili olmaktadır. Su yosunu ile beslenen canlılar, denizde yaşam süren başka canlıların besini olurlar. Yani su yosunu denizlerdeki besin zincirinin oldukça önemli bir halkasıdır. Diğer canlıların denizde yaşamasına yardımcı olurlar.

Su yosunundan başka alanlarda da faydalanılır. Yüksek potasyum içeren esmer su yosunu gübre olarak kullanılır. Bunlar ayrıca iyot bakımından da zengin olur. Uzak Doğu ülkelerinin bazılarında kırmızı su yosunu besin olarak kullanılır. Bazılarından ise agar adı verilen renksiz jelatinsi bir madde elde edilir. Bu ilaç sanayinde, kozmetik ürünlerde ve gıda sanayinde kullanılır. Özellikle soslarda, çorbalarda, dondurma yapımında kıvam vermek için faydalı olur. Su yosunu kozmetik alanında özellikle cilt bakımında, zayıflama alanında sıkça kullanılır.

Su Yosunu Yorumları

soru

Tuğçe Demir

08 Mayıs 2018 Salı

Benim bu siteden öğrenmek istediğim su yosunlarının ürerken yaptıkları idi ama teşekkür ederim bu bilgilerde nde faydalandım

Cevap yaz
soru

Bişşey

16 Nisan 2019 Salı

İşimi gördü teşekkürler tavsiye ederim...

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Akvaryum Yosun Sorunu

Akvaryum Yosun Sorunu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yosun Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun İlacı Faydaları Nelerdir?

Yosun İlacı Faydaları Nelerdir?

Deniz Yosunu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Yosunu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Deniz Yosunu Faydaları Nelerdir?

Deniz Yosunu Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kara Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kara Yosunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yosun Çorbası Tarifi ve Malzemeleri